Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, in masina sau acasa
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Ajutor calculare litraj/forma incinta subwoofer

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere

Autor Mesaj
Silvrache

Data înscrierii: 30/Sep/2011

MesajTrimis: Vin Sep 30, 2011 7:45 pm    Titlul subiectului: Ajutor calculare litraj/forma incinta subwoofer Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Am nevoie de mare ajutor din partea voastra pentru calcularea volumului si formei cutiei pentru subwooferul meu KENWOOD.

Acesta este subwooferul:
http://www.crutchfield.com/S-smuKuW3W50x/p_113W2505/Kenwood-KFC-W2505.html?tab=features_and_specs .

Eu nu ma pricep mai deloc la asa ceva pentru ca nu ma pasioneaza in mod deosebit domeniul car audio.

Masina pe care doresc sa il montez este BMW E30.
Statia pe care o am este "Earthquake of San Francisco PA 2075C" de 320W @2OHMI.
Nu stiu daca are importanta, dar ascult mai mult rock si prea putin house/minimal/rap.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

LE: am mai cautat pe net diverse "calculatoare", dar nu m-am descurcat tocmai din cauza ca am intalnit termeni pe care nu ii inteleg.

Silvrache

MesajTrimis: Sâm Oct 01, 2011 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In linkul postat de mine scrie ca trebuie sa fac incinta de "1 cubic feet", ceea ce in "unitatile noastre" inseamna 28 L.
Mai adaug 2 L din cauza sub-wooferului care sta in interiorul cutiei ceea ce inseamna ca o sa imi contruiesc un "cub" cu volumul interior de 30 L.

E ok?

Pigoo
Utilizator pe cale de disparitie

Data înscrierii: 08/Oct/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sâm Oct 01, 2011 2:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

calculele tale sunt corecte, insa ai uitat sa mentionezi ca sunt pentru o cutie de tip sealed, pentru una bass reflex ai nevoie de 30L fara port in ecuatie .
si inca o chestie, nu o face cub . orice alta forma dar nu cub .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Silvrache

MesajTrimis: Sâm Oct 01, 2011 5:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns!

Nu inteleg care e diferenta intre "sealed" si "bass-reflex".
Cum e mai bine pentru sa o fac ? Cu "tubul de aerisire" sau fara ?

Tot din linkul de mai sus inteleg ca pentru "bass-reflex" imi trebuie o cutie un pic mai mare, de 1.1 cubic feets, ceea ce inseamna ~33L si sa folosec un tub cu diametrul de 10cm si lungime de 13cm.

Adica asa:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Bassreflex-Geh%C3%A4use_%28enclosure%29.png .

Care sunt diferentele pentru mine, ca ascultator, intre sunetul unui subwoofer in incinta sealed si unul in incinta cu bass-reflex ?

E mai bine sa folosesc bass-reflex ? Daca da, de ce se mai foloseste inca tehnica de constructie de tip "sealed" ?

Pigoo

MesajTrimis: Sâm Oct 01, 2011 5:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

doar ascultand iti poti da seama
Sus
keddy_net
Priceput

Data înscrierii: 27/Oct/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2011 10:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intradevar trebuie ascultate ambele variante pt a iti da seama care te atrage.

Intr-o cutie inchisa(sealed) basul va raspunde liniar frecventelor, este mai usor de controlat, spatiu mic.

cutie bas reflex: spatiu mai mare, ai o frecventa de acordaj. In jurul acelei frecvente acordate muzica va suna mai tare decat in restul frecventul. Difuzorul nu va canta liniar, va fi mai greu de controlat, mai usor de ars etc.

Avantaje dezavantaje. Cutia bas reflex e cea mai folosita si are avantajul ca se aude mai tare, si acordezi incinta la frecventa care iti place tie. Dezavantaj spatiu mare, daca cobori in frecventa mai mult decat trebui, ii dai capat, e mai complicat. La cutie inchisa ai dezavantaj faptul ca se va auzi mai incet, in cazul in care vei stresa difuzorul nu va avea aer 'recirculat' ca sa se raceasca. Ambele cutii suna oarecum diferit asta daca ai o cultura muzicala in domeniul subwooferelor. Daca esti incepator iti vei da seama mai greu.

Deci e cu dus si intors ambele variante au avantaje si dezavantaje. Eu as opta pt bas reflex Laughing Laughing

otzy
Audiofil

Data înscrierii: 14/Feb/2007
Locație: timisoara

MesajTrimis: Sâm Oct 15, 2011 8:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

keddy_net a scris:
intradevar trebuie ascultate ambele variante pt a iti da seama care te atrage.

Intr-o cutie inchisa(sealed) basul va raspunde liniar frecventelor, este mai usor de controlat, spatiu mic.

ce faci daca difuzorul tau e destinat incintelor ventilate si are raspunsul liniar in reflex si nu in sealed?

cutie bas reflex: spatiu mai mare, ai o frecventa de acordaj. In jurul acelei frecvente acordate muzica va suna mai tare decat in restul frecventul.

daca acordam la 35 hz sa zicem, la 32 hz cum se va auzi? dar 30? ambele fiind in jurul valorii de acordaj

Difuzorul nu va canta liniar, va fi mai greu de controlat, mai usor de ars etc.

aici nu stiu ce sa zic... Rolling Eyes Rolling Eyes

Avantaje dezavantaje. Cutia bas reflex e cea mai folosita si are avantajul ca se aude mai tare, si acordezi incinta la frecventa care iti place tie. Dezavantaj spatiu mare, daca cobori in frecventa mai mult decat trebui, ii dai capat, e mai complicat.

poti sa cobori si la 10 hz daca ai grija la volum

La cutie inchisa ai dezavantaj faptul ca se va auzi mai incet, in cazul in care vei stresa difuzorul nu va avea aer 'recirculat' ca sa se raceasca.

Daca montezi difuzorul cu motorul in afara incintei?

Ambele cutii suna oarecum diferit asta daca ai o cultura muzicala in domeniul subwooferelor. Daca esti incepator iti vei da seama mai greu.

Deci e cu dus si intors ambele variante au avantaje si dezavantaje. Eu as opta pt bas reflex Laughing Laughing

keddy_net
Priceput

Data înscrierii: 27/Oct/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Oct 15, 2011 9:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut otzy, merci pt completari.

ce faci daca difuzorul tau e destinat incintelor ventilate si are raspunsul liniar in reflex si nu in sealed?

Ii faci cutie br. Raportat la cazul acesta, difuzorul poate fi folosit in ambele variante. (Parametrul Qts parca trebuie sa se incadreze intre niste valori si alegi)

daca acordam la 35 hz sa zicem, la 32 hz cum se va auzi? dar 30? ambele fiind in jurul valorii de acordaj

daca insisti cu frecvente peste cele de acordaj risti sa arzi difuzorul.

poti sa cobori si la 10 hz daca ai grija la volum

Asta daca iti permite spatiul.

Daca montezi difuzorul cu motorul in afara incintei?
E cea mai buna solutie, in cazul in care vrei sa faci cutie sealed, dar trebuie sa iti permita spatiul, si vei avea o racire foarte buna a bobinei.

salut !

ssrli
Audiofil

Data înscrierii: 18/Iul/2007
Locație: Cj-N

MesajTrimis: Sâm Oct 15, 2011 11:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

keddy_net a scris:

daca insisti cu frecvente peste cele de acordaj risti sa arzi difuzorul.

!

Singurul lucru rau care se poate intampla e sa-l strici mecanic, cu frecvente mult SUB frecventa de acordaj. Dar exact pentru asta e filtrul subsonic.

Chestia cu aer statut in incinta sealed e cel putin trasa de coada. Trebuie sa disipi foarte multa putere ca sa incalzesti volumul respectiv de aer. Poate daca e vorba de 2-3000w, atunci da.

Sus
sttuff

Data înscrierii: 14/Ian/2012

MesajTrimis: Sâm Ian 14, 2012 5:47 pm    Titlul subiectului: incinta subwoofer magnat xtc1200 Răspunde cu citat (quote)

salut, am si eu nevoie de putin ajutor, am un subwoofer magnat xtc1200 12" si vreau sa`i fac i incinta trapezoidala .Cum e mai bine sa o fac bass-reflex sau sealed. Mentionez ca detin un Bmw 520 Limuzina . Multumesc !! Am pus si 2 poze cu difuzorul..

2699966_1.jpg
 Description:
 Filesize:  273.9 KB
 Viewed:  140 Time(s)

2699966_1.jpg

2699966_2.jpg
 Description:
 Filesize:  247.41 KB
 Viewed:  113 Time(s)

2699966_2.jpg

Sus
Pigoo

MesajTrimis: Sâm Ian 14, 2012 11:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. nu forma face sunetu, deci poti sa o faci trapezoidala, cilindru... cum vrei tu
2. nu exista mai bine sau mai rau, tine doar de gusturi cum o vrei, sealed sau br
Sus
sttuff

Data înscrierii: 14/Ian/2012

MesajTrimis: Sâm Ian 14, 2012 11:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bass reflex as vrea so fac,cum ar fi indicat sa`i fac gaura in fata sau in spate si de cat ar trebui sa fie gaura?
Sus
Pigoo

MesajTrimis: Dum Ian 15, 2012 3:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nici pozitia "gaurii" nu prea conteaza . si nici forma .
atat timp cat totul are o suprafata care depaseste minimul recomandat si e corelata cu volumul portului poti face un acordaj dorit .
Sus
strumfyspm

Data înscrierii: 19/Iun/2011

MesajTrimis: Joi Feb 16, 2012 4:22 pm    Titlul subiectului: TS-W309D4 Răspunde cu citat (quote)

Salut.

Am si eu o nelamurire si daca ma puteti ajuta!

Pentru difuzorul TS-W309D4 imi trebuie o incinta.
1. din ce material ar trebui facut si ce grosime?
2. Ce tip de incinta ar fi cel mai recomandabil pentru a avea un bass bun, adanc, unu care se simte ca exista un sub in masina...si dc e posibil sa mi-o si zgaltaie putin.
3. ce dimensiuni ar trebui sa aiba incinda (masura pe interior sau exterior)
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum