Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, in masina sau acasa
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

inlocuire difuzoare Laguna II, pareri pro si contra

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto

Autor Mesaj
suzu

Data înscrierii: 19/Sep/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 7:29 pm    Titlul subiectului: inlocuire difuzoare Laguna II, pareri pro si contra Răspunde cu citat (quote)

- am o Laguna II, model Dynamique, HU Cabase Tronic; vreau sa imi inlocuiesc difuzoarele fata-spate cu niste difuzoare mai performante, sistem 13 cm difuzor + tweeter, fara filtre pt ca nu le amplific, vreau doar sa se auda mai bine, cele originale arata jalnic, cartoane, usoare (poti sa le pui la gat ca medalion), n-ai ce sa ceri de la ele; fetele de usi o sa isonorizez (partea demontabila, cea care este in interiorul masinii);
- ce difuri recomandati? exista variante mai bune fata de difuzoarele originale? bugetul meu, doar pt difuzoare, nu vreau sa depasasca 500-600 ron...ceva gen:

JBL GT5-500c
Mac Audio ProFlat 2.13
DLS Classic K5

danpalarie
Priceput

Data înscrierii: 28/Iul/2009

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 8:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite ceva ce ar trebui sa iti placa mult. Sistem pe fata de la focal: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Focal/Sisteme/Access_130_A1/ - aceste difuri chiar isi fac lucrul pe nota 10
Pe spate iti pot recomanda ceva bunisor ca sa intri in buget http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/HELIX/Coaxiale/E_105_Esprit/ - difurile date se considera coaxiale performante de la helix
Aceasta configuratie propusa nici nu poate fi comparata cu sistemul de pe masina, diferenta fara doar si poate o vor face focalurile, iar helixurile foarte bine coboara in sunet.

suzu

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 9:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multa lume lauda helix si focal...cred ca o sa ma orientez si eu care Helix, Focal este destul de scump; apropo, pe spate am tot sistem, dif + tweeter...nu as vrea sa pun coaxiale...vreau sa pun tot sistem; sa iau 2 sisteme Helix Dark Blue?

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/HELIX/Sisteme/DB_52.1_Dark_Blue/

e vreo problema daca nu montez filtrele? nu vreau sa umblu la fire, doar sa inlocuiesc difuzoarele si tweeterele, nu vreau sa trag alta cablaraie...

Body28
Audiofil

Data înscrierii: 08/Iul/2008
Locație: Panciu/now Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 9:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca ai inteles ceva gresit: filtrele nu sunt pentru a amplifica componentele (de obicei e chiar invers, atunci incerci un 4-ch pentru o filtrare activa). Filtrele protejeaza (mai ales tweeterul) de frecventele pe care nu le poate reda. Zic mai ales tweeter-ul pentru ca fara filtru se arde destul de repede.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danpalarie
Priceput

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu e nici o problema daca instalezi sisteme atit pe fata cit si pe spate, insa ti-as recomanda totusi pe spate niste coaxiale, nu are rost sa dai bani in vint pentru sistem in urma, pe fata e nevoie de siste deoarece creezi asa numita scena. In urma insa ca poui coaxiale sau sisteme(care e de regula 1,5 mai scump) e acelasi efect. Filtrele ar fi indicate sa le pui, oricum o schimbare spre bine se simte, fii sigur. Dupa toate cele zise uite ce iti propun sa ramii la sistemul indicat anterior, acel sistem dat de mine va suna cu mult mai bine decit doua darkbluuri, sa fii sigur. In primul rind sistemul de la focal e de 2 ori mai bun ca un darkblue iar coaxialele din spate sunt din seria E de la helix care sunt peste darkblue. Eu te sfatuiesc sa mergi pe ce am indicat anterior.
suzu

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 11:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

- pai si ce fac cu tweeterele de pe spate? pur si simplu, le tai firele si le izolez? am avut megane inainte de laguna si pe spate am avut doar coaxiale din fabrica...si se auzea nasol. Sad chiar si dupa ce le-am inlocut cu hifonics, alpline...pe de alta parte, pe fata, unde era sistem, se auzea mult mai frumos Very Happy ; eu vreau sa merg totusi pe 2 sisteme, nu imi plac deloc coaxialele cum suna;
- la sistem, filtrele tre musai montate? nu o sa le amplific niciodata nici pe fata nici pe spate, in cel mai bun caz poate pe viitor o sa schimb playerul; stiu ca e mult de munca...la megane s-au schinuit baietii o gramada pana au schimbat cablaraia pt sisteme...da au fost amplificate difuzoarele

danpalarie
Priceput

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 7:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DA! e nevoie de filtre. Fii sigur ca vei fi pe deplin satisfacut cu coaxialele alea pe spate de la helix. Ar trebui sa intelegi una, sistemul este acelasi coaxial doar ca ca are tw separat, daca pui pe spate sistem o sa pui tw tot pe undeva in usa ceia ce nu iti va da nici un efect. Dupa mine totusi avind un sistem pe fata precum e acel de la focal e ceva, iti va da o calitate la sunet bestiala, totusi sunt FOCAL. Fa cum vrei insa noi cei de pe forum avem o experienta mult mai vasta ca tine in car-audio-sistem si fii sigur ca se va auzi bestial ce iti propun eu, mai asteapta si propunerile altora daca nu esti de acord.
suzu

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 8:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, sa zicem ca pun coaxiale pe spate; ce fac cu firele de la tweeter? am desfacut fatza de usa si am 2 fire la difuzor si alte 2 fire la tweeter; o sa pun si o poza ca sa vedeti exact cum e; pe fata insa, e doar difuzorul in usa, tewwterul este undeva in bord, in colt, unde incepe parbrizul; deci, ce fac cu firele de la tweeterul din spate? unde le leg? daca pun coaxiale pe spate si leg doar firele de la difuzor, se vor auzi si tweeterele?

Image1413 copy.jpg
 Description:
 Filesize:  60.78 KB
 Viewed:  132 Time(s)

Image1413 copy.jpg

Image1415 copy.jpg
 Description:
 Filesize:  58.27 KB
 Viewed:  114 Time(s)

Image1415 copy.jpg

suzu

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

apropo, uite ce am gasit prin casa, ramase de la meganul care l-am vandut: difuzoare coaxiale pe 2 cai Hifonics ZEUS ZXi 52CX (13 cm)

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/HIFONICS/Coaxiale/ZEUS_ZXi_52CX/

ma ajuta cu ceva? le-am avut me magena si la cateva zile le-am inlocuit cu unele ovale, tot hifonics, care le-am pus pe polita din spate

danbd

Data înscrierii: 31/Iul/2009

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 2:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut

1. http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/HELIX/Sisteme/DB_52.1_Dark_Blue/ am eu pe fata la un kalos neamplificate (in usa difu si tweeteru in capacul int de oglinda) si se aud mai mult decat ok.
totusi datorita playerului (un sony nu stiu cum) cand cresc volumul incep sa gajaie (fapt explicat cu siguranta de incapacitatea playerului.) astfel eu nu as exclude complet aparitia unei statii cu 4 canale care sa iti tina puterea stabila. odata cu statia rezolvi si problema inst el pt ca nu o mai modifici ci doar o anulezi venind cu alte fire.

2. recomand filtrele problema este ca daca hu are deja un filtru care separa iar tu te legi doar cu firul de dif in filtru nu vei avea frecvente pt tweeter (acestea fiind anulate in filtru hu).
dar se poate testa: daca legand la "IN" firul de dif DIN HU apoi tweeterul LA "OUT TW" canta il lasi asa si continui montajul de la el. daca nu e mai delicat eventual te interesezi ce caracteristici are filtrul din fabrica ca poate rezolvi fara filtru.

2 la cum ai tu pozitionate sistemele de pe spate cred ca un un sistem ar ridica nivelul de confort auditiv doar pt pasagerii sin spate.

cum au spus si altii pt pasagerii din fata este suficient si chiar indicat sa ai inalte doar in fata pt acest efect de scena. si oricum daca vei avea tweetere pe fata cele de pe spate vor fii acoperite. (ideea e ca frecventele inalte ca sa fie percepute usor si corect trebuie sa vina din fata si la o inaltime anume. deci cele din fata vin relativ ok iar cele din spate vin mult mai slab iar ca exemplu daca doua surse emit aceeasi frecventa iar una emite cu 3-5 db mai tare cea dea doua devine aproape nula (5 db insemna destul de mult)
Sus
suzu

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 4:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am fost astazi la be-loud si pt playerul meu (sistem original Cabase Tronic) care din fabrica cica ar avea undeva un torpedo o mini statie de amplificare, mi-au fost recomandate urmatoarele difuzoare:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/MB_Quart/Sisteme/Formula_FSA213/

pe spate mai mai gandesc ce sa pun...sistem sau doar coaxiale.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/MB_Quart/Coaxiale/FKA_113/

dar inca o data va mai intreb: ce fac cu firele de la tweeter-ul din usa spate in caz ca pun coaxiale? adica pot monta direct coaxiale doar pe cele doua fire de difuzorul original? nu tre legate undeva si cele de la tweeter?

Image1411.jpg
 Description:
 Filesize:  48.99 KB
 Viewed:  85 Time(s)

Image1411.jpg

danbd

Data înscrierii: 31/Iul/2009

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 6:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca ai stati nu stiu cat iti mai trebuie filtre suplimentare

iar pe spate daca diful are doar doi pini nu mai trebuie filtru, oricum la coaxiale cu doi pini kitul nu cred ca contine filtru. (doar la difuri cu 3 pini se poate monta filtru)

P.S. la difurile recomandate de baietii de la be loud mie mi-au spus ca sunt superioare helixurilor dark blue dar necesita insonorizare pt a se simti bine

apropos acum 2 saptamani cand mi-am luat eu helixurile de 13 nu aveau stoc helix pe 16.5 iar termenul de primire marfa era nedefinit deci poate fi si marketing (ca doar vindem ce avem nu ce nu avem)
Sus
suzu

MesajTrimis: Joi Oct 08, 2009 10:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am de ales 2 variante:

1) sistem FOCAL Access 130 A1 fata si coaxiale spate Access 130 CA1;
2) sistem MB QUART Formula FSA213 fata si coax FKA 113 spate;

diferenta este de 150 totusi...si vreau sa imi ramana bani si pt isonorizare fata-spate...cat de cat, nu ca de concurs.

totusi, vreau sa merg pe un sigur producator, nu una daia una daia...si avand in vedere ca vreau sa isonorizez si fetele de usi...as merge pe MB Quart.

difuzoarele vor merge cu playerul original cabase tronic...nu o sa montez amplificatare, wooferre...etc.

multumesc tuturor!

suzu

MesajTrimis: Joi Oct 08, 2009 7:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pana la urma nu am mai cumparat nimic si am ramas la difuzoarele care le-am pastrat cand am vandut meganul, sistem Hifonics Zeus ZXi 5.2C pe fata si coaxialele Zeus ZXi 52CX pe spate; problema e ca m-am apucat sa le montez insa cand am demontat difuzorul original fatza de pe laguna, am gasit doua fire, unu maro si unu portocaliu; intrebarea mea: care-i plusul si care-i minusul? sau nu conteza cand le legi? la tweeter la fel, unu galben si unu alta culoare... pe spate insa, la difuzor sunt legate 4 fire, cate doua fire, portocaliu + maro, per papuc, adica un portocaliu si maro la un papuc si alt portocaliu + maro pe celalalt papuc; ce ziceti, belea a? am si un voltmetru...da ajuta la ceva?

Image1500.jpg
 Description:
 Filesize:  151.12 KB
 Viewed:  75 Time(s)

Image1500.jpg

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum