Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Intrebari amplificatoare
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Amplificatoare auto
 
Autor Mesaj
pocutz



Data înscrierii: 19/Iul/2015
Mesaje: 12
Locație: targoviste

MesajTrimis: Mar Iul 28, 2015 6:42 pm    Titlul subiectului: Intrebari amplificatoare Răspunde cu citat (quote)

Salutare,
Am un amplificator Crunch Gti 2200 legat la baterie prin cabluri de 20mm si la un subwoofer pioneer ts-w311s4 cu adaptor hi-low.Vreau sa mai leg inca un aplificator identic (2x Crunch Gti 2200) la un subwoofer doual (2xpioneer ts-w311s4). Cablul de 20mm care ajunge pana in portbagaj ar fi suficient? cum fac sa impart cablul principal in doua (corect si "frumos" estetic)? Semnalul audio se poate imparti intre cele doua amplif sau mai trebuie adaptor hi-low? (la fel cum fac corect si estetic?). De asemenea am un remote tras de la amplif in torpedou ca sa pot opri cand vreau eu nu doar din contact, merge sa pun pe acelasi buton ambele remote de la cele doua amplif,sau trebuie separat? Va multumesc anticipat

_________________
POC POC POC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
The_Audio_Dog
Priceput


Data înscrierii: 02/Mar/2014
Mesaje: 216

MesajTrimis: Mar Iul 28, 2015 7:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca acel cablu de 20mm nu e suficient pt ambele amplifuri
ori mai tragi un traseu de 20mm2 ori il inlocuiesti cu un traseu de 35-50mm2
in cazul in care pui traseu mai mare poti opta pt un disributor de curent
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pocutz



Data înscrierii: 19/Iul/2015
Mesaje: 12
Locație: targoviste

MesajTrimis: Joi Iul 30, 2015 4:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

The_Audio_Dog a scris:
cred ca acel cablu de 20mm nu e suficient pt ambele amplifuri
ori mai tragi un traseu de 20mm2 ori il inlocuiesti cu un traseu de 35-50mm2
in cazul in care pui traseu mai mare poti opta pt un disributor de curent


Cred ca mai bine mai trag un traseu de 20mm2 decat sa schimb cu totul si sa mai pun si un ditribuitor de curent.

Dar cu semnalul audio cum fac? Si cu butonul de remote?
Multumesc

_________________
POC POC POC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi Iul 30, 2015 8:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa e cel mai bine. Semnal si remote poți lua de la stația cealaltĂŁ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pocutz



Data înscrierii: 19/Iul/2015
Mesaje: 12
Locație: targoviste

MesajTrimis: Joi Iul 30, 2015 1:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

VanIIa a scris:
Asa e cel mai bine. Semnal si remote poți lua de la stația cealaltĂŁ.


Am inteles, inca un traseu de 20mm pentru comoditate (si pret),semnalul acelasi si deasemenea remote-ul.
Multumesc mult pentru lamuriri.

_________________
POC POC POC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Audi_A6
Audiofil


Data înscrierii: 15/Aug/2006
Mesaje: 952
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un cablu de 20mm are siguranta de 80, iar amp tau consuma undeva la 30A, nu pricep de ce sa mai traga un traseu, sa omoare bateria mai repede:(
Dc inca nu ai trecut la fapte, eu iti recomand cu caldura un condensator de 1-2 farazi, lucru care iti protejeaza atat instalatia electrica cat si bateria ( deoarece bateria trebuie descarcata constant sau incarcata) condensatorul stabilizeaza curentul..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pocutz



Data înscrierii: 19/Iul/2015
Mesaje: 12
Locație: targoviste

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 2:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Audi_A6 a scris:
Un cablu de 20mm are siguranta de 80, iar amp tau consuma undeva la 30A, nu pricep de ce sa mai traga un traseu, sa omoare bateria mai repede:(
Dc inca nu ai trecut la fapte, eu iti recomand cu caldura un condensator de 1-2 farazi, lucru care iti protejeaza atat instalatia electrica cat si bateria ( deoarece bateria trebuie descarcata constant sau incarcata) condensatorul stabilizeaza curentul..


Intre timp am schimbat cablul de 20mm cu unul de 35mm pe care printr-un distribuitor de curent l-am impartit in doua de 20mm...crezi ca am nevoie de condensator? inca nu am incinta finalizata pentru cele doua difuzoare
Multumesc

_________________
POC POC POC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 5:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@Audi_A6 - DupĂŁ ilogica ta ipocrita, cum poți omorĂź o baterie cu niște cabluri mai groase? Tare curios sunt ce explicații aberante o sa dai mai ales ca recomanzi condensatoare pt. protecția instalației... habar n-ai ce face unul și-n ce condiții (destul de rare) e util. Ești conștient cĂŁ ĂŁla se ĂźncarcĂŁ din baterie chiar si cĂąnd mașina e opritĂŁ si teoretic n-ar trebui sĂŁ mai ai nici un consumator, nu?

Nu mai da sfaturi de genul, poate lumea le ia de bune si fac ce le zici tu. DacĂŁ un kit are siguranțĂŁ de 80Ah asta ĂźnseamnĂŁ cĂŁ acel cablu de 20mm2 suportĂŁ o așa tensiune?


@pocutz - Ai fĂŁcut foarte bine, nu ai nevoie de nici un condensator...

_________________
https://i.ibb.co/gDnJydH/248672136-4487603014658514-640329769410830447-n.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pocutz



Data înscrierii: 19/Iul/2015
Mesaje: 12
Locație: targoviste

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 6:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

VanIIa a scris:
@Audi_A6 - DupĂŁ ilogica ta ipocrita, cum poți omorĂź o baterie cu niște cabluri mai groase? Tare curios sunt ce explicații aberante o sa dai mai ales ca recomanzi condensatoare pt. protecția instalației... habar n-ai ce face unul și-n ce condiții (destul de rare) e util. Ești conștient cĂŁ ĂŁla se ĂźncarcĂŁ din baterie chiar si cĂąnd mașina e opritĂŁ si teoretic n-ar trebui sĂŁ mai ai nici un consumator, nu?

Nu mai da sfaturi de genul, poate lumea le ia de bune si fac ce le zici tu. DacĂŁ un kit are siguranțĂŁ de 80Ah asta ĂźnseamnĂŁ cĂŁ acel cablu de 20mm2 suportĂŁ o așa tensiune?


@pocutz - Ai fĂŁcut foarte bine, nu ai nevoie de nici un condensator...


Okey multumesc, probabil dupa ce voi schimba difuzoarele masinii cu unele amplificate,adica al treilea amplificator voi avea nevoie si de inca o baterie.

_________________
POC POC POC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Audi_A6
Audiofil


Data înscrierii: 15/Aug/2006
Mesaje: 952
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 8:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. In specificatiile de montaj dls ca12, recomanda folosirea unui condensator de minim 0.5F. Amp care l-am avut pe masina pt un jbl p1222...care fara condensator, simteam cum se clatina masina, deoarece puterea absorbita ajungea direct la alternator, care legat de motor, facea ca masina sa se clatine...ups si nu orice masina sau baterie:)
2. Folosesc cu placere condensatorul in casa pe un focal fp2.150 are sigurante de 2×40A alimentat de...35A, multumesc condensatorului:)
3. Un condensator consuma 80mA in asteptare, cat alarma la masina:)
4. Daca nu ar fi, nu s-ar mai povesti:)
5. De ce atata rautate, vanilla? Ipocrit, impertinent...mai ai putin si arunci cu ceva in mine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 8:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Condensator la 400w... Ti-as fi dat un raspuns mult mai amplu dar cand am citit chestia cu clatinarea masinii Smile)))

De banii care i-ai dat pe condensator iti faceai big3 sau chiar 4 iar de restu' iti cumparai bere.

Ai dreptate, pera multa rautate din partea mea aratata inutil si nefondata. Avand in vedere ca ai cont aici din 2006, cu mult inaintea mea, aveam pretentii de la tine. Poate in timp te vei lamuri in privinta capacitoarelor, poate!


//Am intrat de curiozitate in manualul de la DLS CA12 sa vad daca chiar e adevarat ce scrii tu in legatura cu recomandarea respectiva. Ia uite ce scrie aici:










E singurul motiv pt. care un capacitor poate fi inclus in instalatie!!! Nu ajuta la tensiune samd iar asta a fost dovedit de multe persoane, e la un click distanta pe yt. Na ca am zis ca nu intru in detalii...

_________________
https://i.ibb.co/gDnJydH/248672136-4487603014658514-640329769410830447-n.jpg


Ultima modificare efectuată de către VanIIa la Joi Aug 20, 2015 8:27 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Audi_A6
Audiofil


Data înscrierii: 15/Aug/2006
Mesaje: 952
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 8:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu zĂąmbesc cand citesc desi nu stiu exact la ce te referi cu big 3/4, o fi "regionalism", bere de pe banii din vanzarea aparaturii audio: niciodata! Cat despre ce vorbeam, ca12 are 500w. Cat despre preteniile tale vis a vis de faptul ca eu am cont din 2006, nu știu unde sa le integrez, dar nu cred ca trebuie sa ma "corectezi" avand in vedere ca nu zic nimic rau legat de subiectul forumului, dar poate ca ești putin nervos sa vezi ca mai sunt si altii care stiu, din experienta si din teorie, iar faptul asta te cam irita putin ca nu ești singurul priceput pe aici..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 8:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca tu crezi ca ampu' ala face 500w in 1 ohm fiind AB... esti ok Very Happy

Dupa ce ca AB are eficienta de max ~65% mai si scade datorita impedantei destul de mici.

Eu inchei aici, o seara buna!

_________________
https://i.ibb.co/gDnJydH/248672136-4487603014658514-640329769410830447-n.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Audi_A6
Audiofil


Data înscrierii: 15/Aug/2006
Mesaje: 952
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 10:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

https://m.thomann.de/ro/lab_gruppen_ipd_2400.htm?o=3&ref=mal_a_3&search=1440097657#

Consuma 500w si scoate 2×1200w, lumea se dezvolta, si dls e o companie care se respecta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Audi_A6
Audiofil


Data înscrierii: 15/Aug/2006
Mesaje: 952
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2015 10:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

https://m.thomann.de/ro/lab_gruppen_ipd_2400.htm?o=3&ref=mal_a_3&search=1440097657#

Consuma 500w si scoate 2×1200w, lumea se dezvolta, si dls e o companie care se respecta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Amplificatoare auto Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community