Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Recomandare difuzoare logan 2
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto
 
Autor Mesaj
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2018 2:38 pm    Titlul subiectului: Recomandare difuzoare logan 2 Răspunde cu citat (quote)

Salut. Recent am achizitionat un logan 2 (faza3) dar am avut "marea placere" de a realiza cat de slab se aud difuzoarele fata/spate! Asa ca am decis sa fac o investiție in la toate cele 4 difuzoare aflate pe usi eventual daca este cazul si pe luneta spate. Bugetul ar fi 500/1000 pentru cele 4 difuzoare insa foarte important nu sunt dispus sa schimb unitatea audio (navi media), care stiu ca limiteaza mult posibilitatea unui sunet de calitate! Ce recomandari aveti privind achizitionarea celor 4 difuzoare eventual daca este posibil (nu ma pricep) de un ajutor (amplificator, sau ceva de genu)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat


Data înscrierii: 22/Dec/2017
Mesaje: 127
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 5:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

2 seturi component Hertz K165 + amplificator Crunch GPX 1200.4

Cabluri de minim 10mm.

Daca nu ai iesiri rca in player, o sa ai nevoie de adaptor de semnal.

_________________
Quality over quantity.


Ultima modificare efectuată de către dieselstorm la Sâm Ian 06, 2018 8:25 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 5:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Insonorizarea ușilor respectiv inele mdf ajuta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihaita@@**
Pasionat


Data înscrierii: 05/Ian/2016
Mesaje: 50

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 6:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clar ca ajuta insonorizarea usilor si inelele din mdf! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 6:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Initial nu aveam in calcul si un amplificator insa dupa cateva intrebari am aflat ca playerul din logan trebuie ajutat asa ca am zis sa o fac, investitia initial vroiam sa fie undeva pana in 1000lei dar ma gandeam doar la difuzoare, acum ca am conponente in plus am decis sa mĂŁresc bugetul dar sa fie cat mai rentabil adica sunt dispus sa ma folosec de 2000lei daca chiar este nevoie insa pe alta parte vreau sa fie cat mai ieftin (raport calitate/pret)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat


Data înscrierii: 22/Dec/2017
Mesaje: 127
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 8:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca esti dispus sa maresti bugetul atunci clar trebuie sa iei in calcul si insonorizarea usilor.

Da, playerul trebuie ajutat la modul ca sa iei de la el doar semnalul. Amplificarea sa vina de la amplificator.

_________________
Quality over quantity.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 8:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu ma gandeam la hertz dsk 165.3 fata si hertz pe spate dcx 130.3 sau 165.3 daca se poate (grila este xe 13cm) iar ca amplificator gtx4600 de la crunch, imi poti recomanda ceva mai bun ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat


Data înscrierii: 22/Dec/2017
Mesaje: 127
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 11:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Orice ai alege pentru fata, sa fie component. Nu coaxiale/triaxiale s.a.m.d
Pe spate daca nu ai cum altfel, poti pune ce vrei. As recomanda niste ovale in polita daca nu vrei neaparat sa ai bass ca de la un subwoofer. Poate spun prostii dar pe mine mereu m-au multumit niste ovale bune, pentru ca incinta va fi portbagajul.

2. Cum ziceam, in loc de cele de 13, eu as pune ovale tot de la hertz, modelul DCX 690.3.

3. Legat de amplificator, trebuie sa fie mai puternic (watti rms) decat difuzoarele. Acel 4600 e la mustata, dar tinand cont nu ai constant 14v in instalatie nu o sa scoata tot timpul aia 80w rms pe canal. Cred ca un GTX 4800 ar fi mai potrivit. Acum depinde cat vrei sa aloci din buget pentru amplificator. Nu uita ca iti trebuie si cabluri.

_________________
Quality over quantity.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 11:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Care e diferenta intre ele nu ma pricep? Am luat in calcul si cablajul si insonorizarea, vreau sa ma incadrez in 2000lei. Imi poti recomanda o configuratie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat


Data înscrierii: 22/Dec/2017
Mesaje: 127
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 11:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca te referi la diferenta dintre cele doua amplificatoare, atunci e simplu. 4800-le scoate 110w rms pe canal, nu 80w ca 4600.

Pai cam aia ar fi configuratia. Pe fata DSK 165.3, pe spate DCX 690.3, amp Crunch GTX 4800.

Personal merg pe varianta cu sistem pe fata si subwoofer cu amp in portbagaj daca vrei bass.

_________________
Quality over quantity.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Ian 06, 2018 11:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa ocup spatiu in spate, ma refeream la diferenta intre coaxial si celelalte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat


Data înscrierii: 22/Dec/2017
Mesaje: 127
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Dum Ian 07, 2018 12:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Coaxialele sunt difuzoarele care au integrate si tweeterele, pe langa medii. Triaxialele sunt cele care au bass, medii si inalte pe acelasi sasiu. Exista si cu 4 cai dar nu se pune problema. Setul de componente este format dintr-un difuzor de medii si tweeter separat, care trece printr-un filtru, apoi ajunge in player si care se monteaza de regula pe stalpii A.
_________________
Quality over quantity.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibi931



Data înscrierii: 02/Ian/2018
Mesaje: 10

MesajTrimis: Dum Ian 07, 2018 12:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atunci dsk 165.3 sunt perfrcte ele avand twiterul separat, asta pentru fata pe spate coaxiale nu vreau sa dau gauri in usa, la cele ovale m-am tot gĂąndit dar alea din cate am vazut cer un amplificator mai puternic ele cerĂąnd mai multa putere asta inseamna in teorie si bani mai multi? Poate 2000 fara restu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat


Data înscrierii: 22/Dec/2017
Mesaje: 127
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Dum Ian 07, 2018 12:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dsk cer 80w, DCX cer 90w. Amp-ul scoate 110w. E ok. Grija mare la reglaje.
_________________
Quality over quantity.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Dum Ian 07, 2018 12:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bibi931 a scris:
Eu ma gandeam la hertz dsk 165.3 fata si hertz pe spate dcx 130.3 sau 165.3 daca se poate (grila este xe 13cm) iar ca amplificator gtx4600 de la crunch, imi poti recomanda ceva mai bun ?


http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/CRUNCH/GTX/GTX-4800/

E vreo 900 pe net. Nu dai greș cu el. Cabluri Hollywood iar la boxe rĂŁmĂąne sa te orientezi. Eu Ăźți recomand sĂŁ iei niște boxe bune ĂźntĂąi doar pe fațĂŁ apoi te mai gĂąndești dacĂŁ ai nevoie de spate.


dieselstorm a scris:
Cum ziceam, in loc de cele de 13, eu as pune ovale tot de la hertz, modelul DCX 690.3.


Am avut eu in polițĂŁ montate chiar varianta energy cu dieci pe fațĂŁ, nu m-au mulțumit. CĂąntĂŁ și tare și bine dar nu exceleazĂŁ pe bass. Doar un mic kick.

https://youtu.be/f_iFmGqpggc


dieselstorm a scris:
Personal merg pe varianta cu sistem pe fata si subwoofer cu amp in portbagaj daca vrei bass.


+1

Acel 4800 ar fi perfect pt. un sistem 2.1 Ar merge chiar cu dieci/auditor + ceva de 300w in portbagaj ca sĂŁ se Ăźncadreze Ăźn buget (cĂąt de cĂąt).

_________________
https://i.ibb.co/gDnJydH/248672136-4487603014658514-640329769410830447-n.jpg


Ultima modificare efectuată VanIIa la Dum Ian 07, 2018 12:56 am, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community