Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, in masina sau acasa
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Recomandare difuzoare Logan +CD Player

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto

Autor Mesaj
sebi

Data înscrierii: 13/Aug/2010
Locație: Oradea

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2010 3:39 pm    Titlul subiectului: Recomandare difuzoare Logan +CD Player Răspunde cu citat (quote)

Vreau sa pun niste difuzoare in usile din fata de la Loganul lui tata si de asemenea sa cumpar un cd player bunicel. In spate vad ca nu are cabluri trase Confused asa ca o sa ramana fara difuri pe spate, doar cele din fata.

Eu nu o sa conduc masina asta decat o data pe luna sau la 2 luni deci nu are rost sa investesc f multi bani. Iar pe tata nu il intereseaza deloc. Sa fie totusi ok difurile si cd playerul.

Nu ma pricep DELOC la Car Audio de aceea apelez la ajutorul vostru. Eu uitandu-ma pe siteul asta am ales fugitiv asa:

CD Player : http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/Kenwood/KDC-W241AY/

Difuri : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/HIFONICS/Coaxiale/Industria_HFI-52/

Va rog sa imi recomandati eventual ceva mai bun cam la bugetul asta.

PS: decupajul in usile din fata de la Logan este de 11,5 cm, iar adancimea de vreo 5 cm, deci ar trebui ceva cu adancime mai mica, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yoiedi
Priceput

Data înscrierii: 22/Apr/2010

MesajTrimis: Sâm Aug 14, 2010 11:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut..raspund eu primul si sper sa iti fiu de ajutor.

1. cd-player...ti-as recomanda ceva de la pioneer sau alpine..nu am ascultat kenwood deci nu stiu ce sa zic despre el..in schimb le'am ascultat pe celelalte 2 si zic ca sunt ok. sunt destule pe la bazar aici pe forum sau daca tii neaparat sa il iei nou...gasesti si modele mai ieftinache care sa se auda decent.

2. difuzoarele..eu am tot logan...si iti zic ca intra lejer difuzoare cu diametru de 16.5-17cm dar trebuie pus un inel adaptor din pal sau mdf intre fata de plastic au usii(satoza) si tabla...sau prinse direct de inelul acela de plastic pe care este prins difuzorul de fabrica..dar nu va fi o prindere prea buna...deci nu recomand. la fel..te sfatuiesc sa verifici pe la bursa poate gasesti niste difuzoare componente(mid-bass si tweeter) pt ca se vor auzi mai bine..mult mai bine decat coaxialele(cele cu tweeter pe difuzor).si in legatura cu adancimea de instalare....daca pui difuzoarele la nivelul fetei de plastic nu vei avea probleme cu adancimea de instalare....daca le montezi direct pe tabla nu stiu ce sa zic...ca nu am vazut la nimeni montat asa.

difuzoarele spate...poti trage foarte usor fire pentru difuzoare spate...daca scoti chederul usii vei vedea ca ai un canalet de plastic de culoare alba...cred eu ca a fost pus acolo special pentru firele difuzoarelor spate. eu pe acolo le'am tras. iar legaturile la cd-player sunt foarte simple.

succes cu ce ti-ai propus si sper sa iti fi fost de ajutor. seara buna
Sus
sebi

Data înscrierii: 13/Aug/2010
Locație: Oradea

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2010 1:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci pentru raspuns, am sa ma uit la usa sa vad daca pot prinde dif de 16,5 cm fara modificari prea mari Nu vreau sa ma complic foarte tare pentru a monta 2 difuri.

Zici ca e o varianta mult mai buna sa pun difuri cu 2 componente, dar unde pun eu tweeterele alea la logan si cum trag cabluri la tweetere fara sa se vada matze prin masina? Iar filtrele de separare unde se pot ascunde?

La mine asta e problema cu mascarea componentelor, ca nu vreau sa aduc nici o modificare masinii, fiindca nu este a mea si nici nu o voi folosi foarte des. De aceea am ales coaxiale de la inceput.
Sus
yoiedi
Priceput

Data înscrierii: 22/Apr/2010

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2010 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

iti atasez niste poze sa vezi una din usile mele. vei vedea inelul adaptor cum este montat...tweeterul nu se vede in poza dar este pus in spatele manerului de unde asezi oglinda....iar filtru se gaseste unde sa il pui...pe scheletul de tabla al usii. eu nu am filtre...am doar un condensator nepolarizat de 11uf@200v. se vede si firul tweeterului dar nu prea bine...este tras prin usa..se vede in poze pe unde intra.

Poze:
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum