Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Schimbare difuzoare Opel Astra G

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto

Autor Mesaj
T.George

Data înscrierii: 12/Feb/2018

MesajTrimis: Sâm Feb 17, 2018 12:45 pm    Titlul subiectului: Schimbare difuzoare Opel Astra G Răspunde cu citat (quote)

Salut baieti,

Mi s-a pus pata pe sistemul audio al masinii, Opel Astra G Combi din 2003.
Acum e cel original in ea, dar incepe sa-si dea duhul, difuzoarele spate m-au lasat (membrana rupta), iar cele din fata incep sa oboseasca si ele.

Cum sunt pe langa la chestii de genul, pe ce difuzoare ar trebui sa pun ochii sa obtin macar echivalentul celor originale, care au fost suficiente pentru mine? Player-ul e un Pioneer DEH-1900, 4 x 50W.

Nu am pregatit un buget anume, sa zicem ca e flexibil.
Nu vreau totusi sa investesc extrem de mult, ca nu isi are sensul, daca reusesc sa echivalez sunetul original ma declar multumit. De preferat, fara alte componente extra (bass, amplificator, antifonare etc.).

Momentan m-am oprit la Hertz DCX 130.3 pentru spate si DSK 165.3 pe fata, din cate am citit n-ar necesita amplificare si se aud chiar ok. Totusi, vad ca multa lume se plange de bass. A avut cineva ocazia sa le incerce? Eventual comparativ cu cele stock de pe un Opel?

Thx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dieselstorm
Pasionat

Data înscrierii: 22/Dec/2017
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Dum Feb 18, 2018 8:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lumea se plange de bass pentru ca cere bass de la difuzoare de medii. Cineva de pe aici zicea ca fara amplificare, Hertz-urile alea nu stiu sa cante.

Personal recomand sa renunti la dif-uri pt spate, mai ales ca sunt de 13cm. Ramai doar pe fata si in functie de buget le amplifici sau antifonezi usile.

Uita-te si la Focal, respectiv modelul RSE-165. Fara o investitie pt un amplificator sau antifonare, cam degeaba dai banii pe orice ai cumpara pentru ca player-ul scoate maxim 4x20w pe canal.

T.George

MesajTrimis: Dum Feb 18, 2018 9:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe mine ma intereseaza sa ajung aproape sau la nivelul difuzoarelor originale de pe masina. Imi vine greu sa cred ca la ~700 lei cat e toata distractia nu pot echiva calitatea sunetului oferita de difuzoarele cu care vine echipata masina.

Nu sunt audiofil sau cel putin nu am predentii de redare curata la banii astia.
Pur si simplu difuzoarele actuale nu mai pot duce, daca am sarit de 30% din volumul maxim oferit de player, deja "gajaie" toate si nu mai intelegi nimic din melodie.

Nu as renunta nici la difuzoare spate, momentan cele spate sunt aproape dezactivate (75% din sunet e mutat pe fata, 25% spate, ca daca ii dau mai mult, aia a fost, nu te mai intelegi cu ele). In formula cu mai mult sunet fata, chiar nu imi place sunetul, pare ca lipseste ceva.

Antifonarea usilor / amplificarea boxelor iese din calcul, nu sunt pregatit sa investesc in asa ceva pentru ca nu stiu cat mai tin masina asta.
Sus
VanIIa
Audiofil

Data înscrierii: 25/Oct/2014
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2018 12:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E greu sa gasesti pe piata difuzoare mai proaste decat ce e pe logan / astra g samd

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/Focal/Auditor/RSE-165/

Chestia cu bassul e subiectiva. Daca se foloseste eq si volum cu cap se obtine calitate mult peste ce are masina oem.

Inaltele si mediile se aud foarte ok, bassul o sa fie invers proportional cu volumul. Cu cat dai mai tare in ele (player-ul fiind incapabil sa livreze o anumita cantitate de curent necesara) cu atat trebuie sa mai tai din bass mai ales ca pioneer sunt renumite pt. intreruperi cand sunt suprasolicitate, cu cele entry level eu am patit-o de fiecare data.

Asta e principalul motiv pt. care recomandam doar alpine/kenwood, asta pe langa faptul ca se aud prost.

Spor!

T.George

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2018 12:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mersi de raspuns.

Intre Hertz si Focal care ar fi mai ok?
O recomandare eventual si pentru spate, in locul celor de la Hertz?
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum