Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Subwoofer pasiv - buget 500 lei

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere

Autor Mesaj
alexandru97

Data înscrierii: 25/Oct/2017
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2018 6:48 pm    Titlul subiectului: Subwoofer pasiv - buget 500 lei Răspunde cu citat (quote)

Salutare din nou forum! Caut sa iau un subwoofer de 10" sau 12". Amplificatorul este a/b si scoate 400w rms in punte.

M-am gandit la #1 - un MTX RT12AV - http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/MTX/Road-Thunder/RT12AV/ - pentru ca este si de 12" si bass reflex in banii astia (am inteles ca acest tip de incinta ar avea un plus de db fata de sealed datorita portului).

#2 Un Helix B 12E (nu de pe be loud)

#3 - Alta varianta ar mai fi acest JL Audio - http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JL-Audio/CS110-WXv2/

Dar este mai mic ca diametru si putere RMS, plus ca e sealed si nu stiu cat de bine suna aceasta incinta pe dubstep sau house. Prefer un dif cu incinta facuta de producator pentru ca sunt la inceput si vreau sa avansez treptat, sa stiu ce inseamna sa faci mai tarziu upgrade la o incinta custom (poate suna aiurea dar asa am decis).

Care dintre cele doua ar fi mai potrivite? Stiu ca MTX nu se compara cu JL Audio dar in favoarea lui stau dimensiunea si puterea RMS. Daca JL-ul era tot de 12 si se incadra in buget l-as fi luat fara sa stau pe ganduri, chiar daca e sealed si putin mai slabut ca putere suportata.

Daca stiti alte subwoofere ce se potrivesc cerintelor mele sau aveti vreo parare despre cele enumerate, v-as ramane recunoscator daca m-ati putea ajuta.

Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil

Data înscrierii: 25/Oct/2014
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2018 10:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce amp ai?

E ok acel mtx.

alexandru97

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2018 2:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca mi-a rapsuns cineva!

Amp-ul este InPhase IPA1001.

http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/In-Phase/IPA1001/

L-am luat pentru ca l-am prins la reducere si mi se pare destul de "destept" la banii astia.
Sus
alexandru97

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2018 3:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E ceva de capul ei?

Nici nu stiu daca ar face echipa buna cu MTX-ul.
Sus
alexandru97

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2018 10:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am mai văzut și acest Alpine (bineînțeles nu la prețul ăsta) : http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/Alpine/SWG/SBG-1244BR/

MTX sau ăsta?
Sus
alexandru97

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2018 10:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nimeni nimic? Măcar o părere despre amp? Smile)
Sus
VanIIa
Audiofil

Data înscrierii: 25/Oct/2014
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2018 11:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E în regulă pt. acel mtx. Mai mult contează calitatea cablurilor ce duc la el. Dacă vrei sa faci treabă bună, ia 8-10m de cablu de sudura de 20-25mm și trage +/- direct de la baterie cu big3. Amp e clasa AB și are nevoie de ceva curent.
alexandru97

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2018 1:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa folosesc cabluri de sudura doar pt big3 iar pt amp-sub sa cumpar un kit de minim 20mm.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum