Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Sugestie montaj difuzoare in usi.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Diverse

Autor Mesaj
noobsound
Pasionat

Data înscrierii: 24/Dec/2008

MesajTrimis: Vin Feb 09, 2018 9:19 pm    Titlul subiectului: Sugestie montaj difuzoare in usi. Răspunde cu citat (quote)

Va salut. Detin un Vw T4 Caravelle dotat de fabrica cu NAVI MFD , difuzoare 16cm in usi+tweetere in bord si pe spate niste difuzoare OEM foarte dubioase ca prindere.
Vreau sa fac un Upgrade la un HU de generatie noua cu difuzoare aferente dar ma limiteaza modul de prindere al difuzorului. Difuzorul e prins pe panoul de plastic al usii intr-o micro incinta ( inchisa) de plastic. E plastic subtire... volumul e mic..
As decupa in spate acel panou de plastic din spatele difuzorului dar... nu am panou de tabla la usa..

M-am gandit inclusiv la un HU care sa stie un high-pass la un aprox 100-150hz si sa ramforsez acea incinta + umplut cu vatelina+ insonorizant sa nu vibreze tot panoul.

Am in plan un subwoofer custom de 8" sau 10" amplasat central in fata schimbatorului de viteze.
Atasez cateva poze si poate imi dati o idee

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil

Data înscrierii: 25/Oct/2014
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Sâm Feb 10, 2018 7:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pt. rezultate excelente trebuie acoperite ambele gauri din ușă cu câte un placaj prins și lipit rigid de ușă (scheletele metalic) iar în partea de jos în placaj vei monta difuzorul.

Ar mai fi o variantă cu un buzunar custom de fibra închis și inele mdf pe toată lungimea ușii pt crearea incintei.

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Diverse Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum