Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Incinte VTP ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Diverse
 
Autor Mesaj
EnZ0
Priceput


Data înscrierii: 12/Feb/2008
Mesaje: 264
Locație: Braila/Craiova

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 9:52 pm    Titlul subiectului: Incinte VTP ? Răspunde cu citat (quote)

Rog si eu pe cei care se pricep si cei care au documentatie despre aceste incinte VTP sa imi spuna si mie cu ce se mananca, daca se merita sau nu sa le construiesti, cum se aud, .... etc/
_________________
Volvo 480 ES , BLACK EDITION, full option, alcantra leather.
Daewoo Tico - in construction -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_0106
Priceput


Data înscrierii: 11/Sep/2006
Mesaje: 553
Locație: Iashington

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 10:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vezi ca pe elforum s-a discutat mult despre incintele astea

mi-am facut si eu o pereche ...... facut e impropriu spus pt ca nu le-am mai dus la finalizare pt ca m-am apucat de altceva, dar am apucat sa fac un mic test cu ele intr-un stadiu suficient de avansat incat sa imi poata daca o impresie despre cam cum ar suna
am ramas placut impresionat de sunetul incintelor
e ceva diferit fata de sunetul incintelor uzuale (inchise, bass-reflex ... hai si band-pass)
cate-odata cand ma uit la difuzoare cum stau si prin praf pe sifonier ... mi se face mila si ma bate gandul sa ma apuc de ele si sa le finalizez, dar pana a doua zi imi trece si difuzoarele + incintele tot suport pt praf raman

ai grija cu difuzoarele - pt ca nu merge orice tip de difuzor
ai nevoie de difuzor serios care sa poata lucra in incinte horn
un difuzor cu motor slab si suspensie moale se autodistruge in cel mai scurt timp

si ca sa inchei .... daca vrei sa faci o pereche de incinte aratoase pt casa si care sa sune bine - documenteaza-te bine, cumpara difuzoare de calitate si apuca-te de treaba
NU VEI FI DEZAMAGIT !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ssrli
Audiofil


Data înscrierii: 18/Iul/2007
Mesaje: 2751
Locație: Cj-N

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 10:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_0106 a scris:
vezi ca pe elforum
un difuzor cu motor slab si suspensie moale se autodistruge in cel mai scurt timp



Nu serios ?
Si de ce se autodistrug ? Cumva in hornuri sunt niste dracusori care simt difuzorul si atunci il omoara ?

Motor slab + suspensie moale = sanse mai mici sa il strici mecanic decat ceva cu motor puternic...

Ce vad eu in pozele de pe forumul poweraudio nu sunt decat niste TL-uri cu suprafata in crestere...
Chiar intr-un post al tau vad exact un TL (Transmission Line).

_________________
Scoruri, nu povesti...
151.4 - Maxi 3000
148.2 - Mini 2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI
Priceput


Data înscrierii: 07/Dec/2007
Mesaje: 502

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 3:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu zic sa incerci sa asculti pe undeva,dupa ce am realizat cate ceva dupa planurile lui VTP de pe elforum(aka Dl MAteescu din revista tehnium,acum RIP) nu pot sa -ti zic cu certitudine ca merita
Un br sau compresie realizat competent,cu difuri potrivite si de calitate sunt mult mai potrivite pt auditii in camere comuniste si la volum mic si un gen mai larg de inregistrari
Pt galagie te orientezi spre difuri pro fara frica
Chiar daca este mai liniar si neumflat ,basul redat este putin cam anemic,si cam putin comparativ cu dimensiunile cutiei.Probleme f delicate cu media,daca-ti place neutra ca in genul monitoarelor de studio,atunci uita-le,pt ca nici umplute de tot cu fono nu va suna la fel
Chiar daca sunt fan hornuri in spatii mari/aer liber,in spatii delicate si in fctie de priceperea constructorului,poti sa te alegi cu niste incinte decente,dar cu care iti mai bati capul din cand in cand,sau cu lazi cu difuzoare
Este mult mai complicat realizarea unui horn decat a unui br,si doar din simulari nu faci nimic.Nici cu filtrele si fonoabsorbantul nu e mai bine,ele avand un rol critic
Ce pot sa iti recomand sunt coaxialele de paudio bm12cxa,la care m-am oprit si eu dupa multe teste si revanzari de diverse
merg excelent in BR sau in backloaded horn-urile lui DNA(DAN Nita ,importatorul de paudio din tara),vtp nu mi-a placut,si acum am cutiile pe la tzara ,adapostesc cartofi
Sunt f pretentioase la orice,de la surse,amp,inregistrari..,dar sunt ALTCEVA decat difurile nordice daca stii sa apreciezi sunetul real,live ,larg si profunzimea scenei.Suna f curat si aduc destul de mult a hi-fi
NU sunt pt toti,nu toti stiu sa aprecieze sunetul corect si necolorat,deci pt cei cu idei preconcepute,cum am fost si eu dupa ce toata viata am stat numa cu casti si bookshlefuri in casa,e bine sa ascultati undeva,au acel tip de sunet care ori va place,ori il urati,nu e cale de mijloc(mai ales daca folositi difuri de sonorizare).
Trecerea de la trancote la asa ceva dauneaza sanatatii :lol

Adi din cate stiu eu a facut vtp cu SAL ,ii inteleg temerile Smile ,
oricum nu merge orice pt ca in loc de bas iese un vuiet continuu si un bas nedescifrabil
Adevarul este undeva la jumatate,pt ca intradevar,incinta nu amortizeaza prea bine cursa membranei,dar un dif de calitate nu cred ca ar trebui sa intre in limitare din acesta cauza,si in casa
Cica sunt recomandate difuri pro(aka de sonorizare) pt ca sunt optimizate pt astfel de aplicatii din nascare,dar si sunetul este pe masura difurilor
Nu poti sa iei un dif ieftin,cel mai ieftin si sa ai si pretentii de calitate

Urmareste topicurile dupa elforum si hifi multimedia,s-a vorbit destul
dar citeste cu atentie,mesteca bine si ia in considerare ca multi care se baga in seama pe acolo sunt pusti care nu fac diferenta intre tensiune si curent,care trec de la creative si sunet integrat,sony & tehnis si mai utilizeaza si difuri de toata jena
Exista si cealalta categorie cu urekile rupte de la galagie,care apreciaza sunetul doar dupa decibeli ,wati si marimea bobinei
Ia in considerare si faptul ca aici nu se includ ca comparatie trancotele alea de prin supermarketuri si alte frime de 3 lei sau entry level-uri de pe la firme cunoiscute la care doar varfurile mai sunt realizate in house

Gasesti o gramada de documentatie pe google,timp sa ai
daca nu te apuci serios si mergi doar asa din auzite nu are rost sa-ti bti capul prea mult,doar sa intelegi ideea,ca fara experinta practica si aparatura nu faci prea multe
cauta despre Tapered Quarter Wave Tube(tqwt),sau incinte in sfert de lungime de unda (linie de transmisie in sfert de lungime de unda),
dar eu zic sa incepi cu elforum,gasesti ce te intereseaza pe tine,si incearca niste auditii,chiar daca presupune ceva drumuri
Dupa cum stii,sunetul nu se poate descrie in cuvinte

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EnZ0
Priceput


Data înscrierii: 12/Feb/2008
Mesaje: 264
Locație: Braila/Craiova

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am citit eu aseara pe forumurile din romania, si nu prea cred ca ma apuc sa construiesc asa ceva, pt. ca 1 la mana , e cam comlicat de construit, trebuie sa iti faci si filtrele singur (lucru la care nu ma pricep), si 2 la mana la genul de muzica pe care il ascult eu atat in casa cat si in masina nu cred ca m-ar avantaja cu nimic in plus.

Eu ascult 70%din timp House si Trance si restu Hip-Hop, si majoritatea incintelor le'am inchise.
Pt genul de muzica care il ascult eu , ce tip de incinta mi-ar fii necesara?

_________________
Volvo 480 ES , BLACK EDITION, full option, alcantra leather.
Daewoo Tico - in construction -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_0106
Priceput


Data înscrierii: 11/Sep/2006
Mesaje: 553
Locație: Iashington

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 2:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

EnZ0 a scris:
Eu ascult 70%din timp House si Trance si restu Hip-Hop, si majoritatea incintelor le'am inchise.
Pt genul de muzica care il ascult eu , ce tip de incinta mi-ar fii necesara?

bass-reflex sau chiar band-pass
CBI a scris:
VTP de pe elforum(aka Dl MAteescu din revista tehnium,acum RIP)


cum adica RIP ?? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
a murit domnul Mateescu ? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI
Priceput


Data înscrierii: 07/Dec/2007
Mesaje: 502

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 3:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

revista mai Laughing ,Doamne fereste,ii doresc sa traiasca cat mai mult,ca avem ce invata de la dansul
a fost tare asta,te-ai speriat,vad eu Razz

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_0106
Priceput


Data înscrierii: 11/Sep/2006
Mesaje: 553
Locație: Iashington

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 4:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

glumetzule Laughing Laughing
nu mai fa d`astea ca sperii lumea Rolling Eyes Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
[g]
Pasionat


Data înscrierii: 26/Ian/2007
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 9:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da' ce ziceti de esqu'ul lu' nenea asta?
http://www.royaldevice.com/customita3.htm Shocked

_________________
ClarionDXZ778RUSB:HybridAudioImagineI61-2& JL10W6 poweredByAudisonLRx6.9+DynamatXtreme @ MeganeI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moga_mihai
Priceput


Data înscrierii: 19/Iul/2007
Mesaje: 685
Locație: Bucuresti !

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 7:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nebunie curata !!!!!! Shocked
_________________
pWd by --> B-05-MKG
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Diverse Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community