Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Boxe

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Boxe pentru acasa
 
Autor Mesaj
Anonymous24



Data înscrierii: 09/Apr/2014
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Apr 12, 2014 5:39 pm    Titlul subiectului: Boxe Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua! Am un Microsistem audio Sony MHC-EX600 180w rms 4 ohmi fiecare boxa! Au cazut si plasticul din fata a iesit din cadrul de lemn, am incercat sa le mut intr-o alta incinta dar m-am lasat pagubas de lene.

Am incercat cu un filtru pe 2 cai de 200W Sal, am pus difuzoarele si tweeterele in serie ca sa fac 8 ohmi ca filtrul, merge dar cand dau mai tare intra combina in Protect ceea ce ma face sa ma gandesc la diferenta dintre puterea combinei 180w si filtrul de 200w care este de 8 Ohmi

Initial tweeterele erau prinse cu difuzoarele printr-un condensator care nu il mai am dar era de 1.8uF100v. Am tot cautat pe net dar nu gasesc deloc asa ceva la valorile astea.

Ideea este daca pot folosi http://silstar.ro/wrx-13s-p-6947.html sa le pun in 2 incinte si sa le folosesc legate la Microsistem in loc de boxele originale!

Sa fiu sincer nu stiu daca filtrele de masina se pot pune intr-o incinta de casa!

Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LooSeR
Priceput


Data înscrierii: 03/Mar/2007
Mesaje: 239

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 10:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din cate stiu, la sony e greu dar nu imposibil sa scoti diufzoarele. Eu am reusit dupa un timp dar incinta am facut-o bucati. Ei le preseaz final si au piedici sa nu poti sa o desfaci.

Din punctul meu de vedere... SAL au putine difuzoare de calitate. si costa cateva sute de euro bucata.

http://www.be-loud.ro/produse/Boxe-interior/Magnat/Monitor-Supreme/Monitor-Supreme-200/



Eu nu am inteles in comentariu tau, ce s-au intamplat cu difuzoarele din incinta ta?

P.S. du-te pe maica domnului, si cauta condensator. Trebuie sa gasesti acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doggovy
Priceput


Data înscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 266
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 10:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

LooSeR a scris:
Din punctul meu de vedere... SAL au putine difuzoare de calitate. si costa cateva sute de euro bucata.


SAL face printre cele mai bune difuzoare in gama lor de pret. E drept ca sunt modeste. dar la fel este si Loganul daca il compari cu S Klasse. Nu cred ca are rost sa facem comparatii absurde.

Arata-mi si mie un difuzor SAL care costa cateva sute de euro... ca nu inteleg la ce te referi.

@Anonymous24
Daca vrei sa pui SAL orienteaza-te spre seriile SR, SRP sau SBX. Uite si un link. Nu stiu ce dimensiuni au difuzoarele sony, in link sunt de 13cm. Gasesti si alte dimensiuni de la 10cm la 30cm. Astea se potrivesc si cu filtrele care le ai (din punct de vedere al Rdc), au tot 8ohmi.

https://www.sal.hu/130-mm-atmeroju-hangsugarzok/arlista/117.aspx

_________________
Beware tha Dogg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Anonymous24



Data înscrierii: 09/Apr/2014
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 1:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

LooSeR a scris:
din cate stiu, la sony e greu dar nu imposibil sa scoti diufzoarele. Eu am reusit dupa un timp dar incinta am facut-o bucati. Ei le preseaz final si au piedici sa nu poti sa o desfaci.

Din punctul meu de vedere... SAL au putine difuzoare de calitate. si costa cateva sute de euro bucata.

http://www.be-loud.ro/produse/Boxe-interior/Magnat/Monitor-Supreme/Monitor-Supreme-200/



Eu nu am inteles in comentariu tau, ce s-au intamplat cu difuzoarele din incinta ta?

P.S. du-te pe maica domnului, si cauta condensator. Trebuie sa gasesti acolo.


Difuzoarele le am dar numai am condesantorul care se leaga pentru tweeter!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Anonymous24



Data înscrierii: 09/Apr/2014
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

doggovy a scris:
LooSeR a scris:
Din punctul meu de vedere... SAL au putine difuzoare de calitate. si costa cateva sute de euro bucata.


SAL face printre cele mai bune difuzoare in gama lor de pret. E drept ca sunt modeste. dar la fel este si Loganul daca il compari cu S Klasse. Nu cred ca are rost sa facem comparatii absurde.

Arata-mi si mie un difuzor SAL care costa cateva sute de euro... ca nu inteleg la ce te referi.

@Anonymous24
Daca vrei sa pui SAL orienteaza-te spre seriile SR, SRP sau SBX. Uite si un link. Nu stiu ce dimensiuni au difuzoarele sony, in link sunt de 13cm. Gasesti si alte dimensiuni de la 10cm la 30cm. Astea se potrivesc si cu filtrele care le ai (din punct de vedere al Rdc), au tot 8ohmi.

https://www.sal.hu/130-mm-atmeroju-hangsugarzok/arlista/117.aspx


Difuzoarele au 15cm membrana si 13 pe gaura, nu tin neaaparat sa cumpar SAL dar astea m'am gandit ca sunt potrivite sa raman la puterea de 180W care o aveau boxele originale
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LooSeR
Priceput


Data înscrierii: 03/Mar/2007
Mesaje: 239

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 3:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scuze, m-am grabit, am incurcat eu brandul. Gresala mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doggovy
Priceput


Data înscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 266
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 11:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Anonymous24 a scris:
Difuzoarele au 15cm membrana si 13 pe gaura, nu tin neaaparat sa cumpar SAL dar astea m'am gandit ca sunt potrivite sa raman la puterea de 180W care o aveau boxele originale


Stai linistit ca Sony ala nu are 180W. Poate 10 Sony ca ala se apropie de puterea asta Smile, Vad ca pe unele site-uri mai au si nesimtirea sa scrie la specificatii ca e putere RMS.

Pune difuzoare si de 30-40W. O sa fie de ajuns. Oricum, daca nu ai limita la butonul de volum si vrei sa dai la maxim, vei arde si difuzoare de 200W, dar nu din cauza puterii.

_________________
Beware tha Dogg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Anonymous24



Data înscrierii: 09/Apr/2014
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2014 11:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

doggovy a scris:
Anonymous24 a scris:
Difuzoarele au 15cm membrana si 13 pe gaura, nu tin neaaparat sa cumpar SAL dar astea m'am gandit ca sunt potrivite sa raman la puterea de 180W care o aveau boxele originale


Stai linistit ca Sony ala nu are 180W. Poate 10 Sony ca ala se apropie de puterea asta Smile, Vad ca pe unele site-uri mai au si nesimtirea sa scrie la specificatii ca e putere RMS.

Pune difuzoare si de 30-40W. O sa fie de ajuns. Oricum, daca nu ai limita la butonul de volum si vrei sa dai la maxim, vei arde si difuzoare de 200W, dar nu din cauza puterii.


AM inteles! Va multumesc! O sa revin cu un raspuns final
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Anonymous24



Data înscrierii: 09/Apr/2014
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2014 8:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Finalul = 2 x In Phase 75w rms 200 peak + incinta facuta acasa



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Boxe pentru acasa Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community