Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Difuzoare A3 8P Facelift

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto
 
Autor Mesaj
CatalinRobert
Pasionat


Data înscrierii: 22/Iun/2014
Mesaje: 54
Locație: Turnu Magurele

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2021 7:23 pm    Titlul subiectului: Difuzoare A3 8P Facelift Răspunde cu citat (quote)

Salutare
Se da un a3 8p facelift la care as vrea sa ii schimb difuzoarele.
Am deja un amp avatar abr 360.4 4x90 de la care vreau sa folosesc 2 canale pentru difuzoarele din fata iar alte 2 canale in punte pentru un subwoofer helix de 350w pe care il am deja de pe o alta masina....practic mut amplificatorul cu cabluri si subwoofer pe audi.
Problema ar fi ca pe audi are deja un sistem cred ca preamplificat audi concert 2 care a fost ulterior schimbat cu navi rns stock....am mai intrebat si difuzoarele ar fi de 4 ohmi(urmeaza sa desfac si sa masor unul sa fiu sigur)
Stiu ca nu am rca uri pentru amplificator si ma gandeam sa folosesc adaptor de semnal high to low.( o recomandare si aici daca se poate)
Un buget pentru difuzoarele tip sistem de pe fata ar fi undeva la 350-400 de lei...si imi vor mai trebuii 2 inele adaptoare: https://www.be-loud.ro/produse/Integrare-OEM/Audi/Inele-A3-A4-49-348/ (cred ca acestea sunt cele potrivite).
Prima chestie pe care as vrea sa o fac este sa cumpar difuzoarele pentru ca este enervant sa trec de la niste focaluri rse 165 la difuzoarele obosite de pe audi...apoi iau un adaptor semnal high to low pentru 4 canale.
Ma gandesc daca difuzoarele ar fi miscate decent pe amplificarea stock sa vin doar cu adaptor doar pentru 2 canale folosit pentru subwoofer...dar nu sunt inca sigur...
Inca ceva...masina are un subwoofer de fabrica ceea ce inseamna ca intrarea de nivel inalt trebuie luata direct de la subwooferul vechi pentru ca deja sunt taiate frecventele pentru el.
Daca aveti ceva sugestii....Multumesc.
https://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/DSK-165.3/

_________________
Pioneer MVH-160ui
Front - Focal R-165s2
Rear - JBL GTO 938
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2021 8:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut, evita sistemul dieci de la hertz sau auditor de la focal. Stau foarte prost pe inalte.

De preferat ar fi sa folosesti amplificatorul tau. Cel oem, daca exista, este foarte slab.

In functie de ce sistem ai, ori folosesti un adaptor hi low pe iesirile difuzoarelor direct din navi ori iei semnalul low level care intra in amp oem.

_________________
https://i.ibb.co/gDnJydH/248672136-4487603014658514-640329769410830447-n.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CatalinRobert
Pasionat


Data înscrierii: 22/Iun/2014
Mesaje: 54
Locație: Turnu Magurele

MesajTrimis: Lun Oct 04, 2021 10:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te referi la faptul ca au inaltele deranjante?
Am focalurile de mai sus si sunt multumit de cum se aud mai ales pentru pretul la care au fost atunci, doar ca as fi vrut sa fie ceva upgrade de la acelea.

_________________
Pioneer MVH-160ui
Front - Focal R-165s2
Rear - JBL GTO 938
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CatalinRobert
Pasionat


Data înscrierii: 22/Iun/2014
Mesaje: 54
Locație: Turnu Magurele

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2021 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci o recomandare de difuzoare tip sistem undeva la max 400-450 de lei, ceva considerat upgrade de la focal rse165? Gasesc ceva mai bun sh? Gladen, audison?
Cat despre semnal...am inteles ca iau din navi semnal high catre convertor apoi din perechea de rca creatĂŁ vin cu cate 2 (1 to 2 rca Y) cu care intru in cele 2 perechi de rca intrare amplificator.
Multumesc.

_________________
Pioneer MVH-160ui
Front - Focal R-165s2
Rear - JBL GTO 938
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VanIIa
Audiofil


Data înscrierii: 25/Oct/2014
Mesaje: 1958
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2021 6:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai bine foloseste-te de output dintr-un amplificator decat splittere RCA.
_________________
https://i.ibb.co/gDnJydH/248672136-4487603014658514-640329769410830447-n.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alecspc
Audiofil


Data înscrierii: 14/Noi/2013
Mesaje: 921

MesajTrimis: Mar Ian 18, 2022 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu am focal auditor si sunt ok
_________________
////ALPINE CDE-W233R,  Focal Auditor R165S2, Jbl GTO938
inele mdf 0744902538 adrian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Difuzoare auto Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community