Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

mare ajutor
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere de interior
 
Autor Mesaj
otzy
Audiofil


Data înscrierii: 14/Feb/2007
Mesaje: 1666
Locație: timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 29, 2007 6:09 pm    Titlul subiectului: mare ajutor Răspunde cu citat (quote)

ce incinta recomandati pentru un woofer de camera :
http://sal.hu/jsp/folap.jsp?oldal=cikk&pozicio=01.03.01.01&cikk=4644
aici sunt si niste parametrii: http://sal.hu/cikkccs/cikkdokumentumok/04644_03_01.pdf
sunt putin in criza de timp si apreciez orice ajutor Very Happy

_________________
fac sport extrem cu dacia...cu ochii inchisi o calc, imi place senzatia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
otzy
Audiofil


Data înscrierii: 14/Feb/2007
Mesaje: 1666
Locație: timisoara

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 2:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

up Razz
_________________
fac sport extrem cu dacia...cu ochii inchisi o calc, imi place senzatia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dgdgaby
Audiofil


Data înscrierii: 06/Dec/2006
Mesaje: 1202
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 10:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu stiu ce sa zic dar am auzit ca e un difuzor profesional
oricum dupa magnet gred ca are 300-400w RMS pe bune
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leutz
Priceput


Data înscrierii: 11/Dec/2006
Mesaje: 269
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 11:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dgdgaby a scris:
nu stiu ce sa zic dar am auzit ca e un difuzor profesional
oricum dupa magnet gred ca are 300-400w RMS pe bune


Off topic: Esti criminal Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Pai ba nene scrie si acolo ca are 400W (Pz / Pn: 600 / 400 W)... dupa cate post-uri ai si la cate recomandari am vazut din partea ta pe forum-ul asta as zice ca esti cel mai profy dintre toti profy

On topic: eu as face o incinta bass reflex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purebhp
Priceput


Data înscrierii: 16/Feb/2007
Mesaje: 290
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2007 2:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dgdgaby a scris:
nu stiu ce sa zic dar am auzit ca e un difuzor profesional
oricum dupa magnet gred ca are 300-400w RMS pe bune



Esti tare domnu' profesor ... daca tu iti dai seama de puterea unui subwoofer numai dupa marimea magnetului .. esti shef. Atat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
otzy
Audiofil


Data înscrierii: 14/Feb/2007
Mesaje: 1666
Locație: timisoara

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2007 3:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy Cool Very Happy
si eu ma gandeam la un bass refex da nush ce volum si la cat sa fie acordata ( partea cu acordatu chiar nu stiu Embarassed )

_________________
fac sport extrem cu dacia...cu ochii inchisi o calc, imi place senzatia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
baubau
Audiofil


Data înscrierii: 12/Noi/2006
Mesaje: 1155
Locație: timisoara

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 5:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu te apropia de jucariile astea!!!!!
inca o data iti spun sa mergi pe wn si in cel mai rau caz pe c12-300mb.


sau o solutie ar fi si asta , http://www.hi-end.ro/product_info.php?cPath=80_165_127&products_id=605
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
releu



Data înscrierii: 11/Noi/2007
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti, Buzau, Galati

MesajTrimis: Dum Noi 11, 2007 2:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

c12-300mb este o alegere buna. Si SAL-ul PA30100 l-am vazut la lucru si poti sa spun ca merge foarte bine. Marele dezavantaj a celor de la SAL este faptul ca cu detaliile de executie si finisare a produsului stau cam prost, dar am avut norocul, zic eu, sa dau peste un PA30100 pus foarte bine la punct. Acum nu stiu ce noroc o sa ai tu. Dar iti spun ca daca as fi sa aleg intre:
C12-300MB;
PA30100;
si difuzorul ala...cum ii spune Eighteensound 12W500
in final as alege C12-300Mb pentru un subwoofer de casa iar daca as dori sa ma risc, dupa ce imprealabil m-am dus la magazin si am vazut cum sta treaba, cu greu m-as d.ecide sa cumpar SAL-ul Cine stie? Doar daca am baut vreo doua bidoane de bere. In fine...cred ca ai inteles ideea. Very Happy

P.S. Puterea unui difuzor se poate estima cunoscand 5 chestii mari si late (asta o stiu de la un amic):
- caracteristicile magnetului (inductia, inaltimea si diametru - interior/exterior);
- dimensiunile intrefierului (de fapt latimea si lungimea acestuia) sau Xmax difuzor;
- impedanta nominala;
- diametru si caracteriticile materialului membranei difuzorului (inclusiv a suspensiei acestuia);
- coeficientul de transfer termic a ansamblului mecanic a difuzorului.
Nu ma puneti sa va calculez ca nu stiu, dar stiu pe cineva care stie. Laughing

_________________
Cel mai bun forum de electronica - Viziteaza-l si tu.
www.forumelectro.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_0106
Priceput


Data înscrierii: 11/Sep/2006
Mesaje: 553
Locație: Iashington

MesajTrimis: Dum Noi 11, 2007 3:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

voi ati inceput sa o luati razna ?
cum dracu sa recomandati C12-300MB pt subwoofer ?
ati ascultat difuzorul ala ? sau macar l-ati tinut in mana ?
nu v-ati intrebat niciodata de la ce ar putea veni terminatia MB ? va zic eu - MEDII BASS !!!
ce dracu sa caute ala in subwoofer ?

otzy daca ai deja difuzorul .... si ai mai fi cautat pe net gaseai pe siteul producatorului si un pdf (ca cel de mai jos) in care ai proiect de incinta pt difuzorul in cauza
PS: ai si un pdf cu parametrii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdiRCF



Data înscrierii: 11/Noi/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Noi 11, 2007 4:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

releu a scris:
P.S. Puterea unui difuzor se poate estima cunoscand 5 chestii mari si late (asta o stiu de la un amic):
- caracteristicile magnetului (inductia, inaltimea si diametru - interior/exterior);
- dimensiunile intrefierului (de fapt latimea si lungimea acestuia) sau Xmax difuzor;
- impedanta nominala;
- diametru si caracteriticile materialului membranei difuzorului (inclusiv a suspensiei acestuia);
- coeficientul de transfer termic a ansamblului mecanic a difuzorului.
Nu ma puneti sa va calculez ca nu stiu, dar stiu pe cineva care stie. Laughing


celui care stie sa calculeze parametrii difuzorului doar lustruind sasiul difuzorului i-am intins o capcana pe un forum vecin.

Capcana o gasiti AICI

userul dobrinel16 sunt defapt eu (clona) care cer parametrii la un difuzor pentru aplicatii profesionale de horn-loading. Lamuriti-va.


si releule....sa recomanzi c12 pt subwoofer? Doamne fereste, te rog eu nu mai spune aberatii pe forumuri. Arata-mi tu un difuzor de subwoofer care are peste 100 de db la 1w/1m pe frecventele de medii-basi, medii Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
baubau
Audiofil


Data înscrierii: 12/Noi/2006
Mesaje: 1155
Locație: timisoara

MesajTrimis: Dum Noi 11, 2007 4:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am avut ceva discutii pe mes si vroia sa si faca niste sateliti ,
de aia am spus de difuzoarele alea , nu am mai citit ce a scris acolo.

scuzele de rigoare rog sa mi se stearga postul sa nu induc oamenii in eroare.

adi_0106 crede-am ca am vazut destule difuri p audio.

daca tot vrei sa-ti faci sub pentru camera fa-ti cu un dif de masina , vei fi mai multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
releu



Data înscrierii: 11/Noi/2007
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti, Buzau, Galati

MesajTrimis: Dum Noi 11, 2007 5:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_0106, am probat C12 intr-un bandpass si suna ca un subwoofer, ca teoretic nu era, asta e altceva.
AdiRCF, esti ca un scai omule, unde vine un fan donpetru te bagi si tu ca sa te faci cunoscut. In plus, mai scuteste-ne cu farsa aia a ta ca nu a fost nici o farsa, jumate din parametri redati de donpetru au fost adevarati. In plus, de unde stii tu ca producatorul ia dat 100% adevarati si ca pe un lot de produse nu poate sa difere cu +/-20% sau mai mult. Deci totul e relativ in chestia aia. In plus, cred ca un calcul teoretic asemanator ca acela care se foloseste la dimensionarea circuitului magnetic a motoarelor difuzoarelor e cea mai sigura metoda, specificatiile producatorului fiind putin trase de par in multe cazuri (de ce, sti si tu mai bine). Daca vrei sa afli mai multe il pui pe stand si gata. Tu crezi ca magneti care se folosesc la difuzoare nu sunt facuti si ei dupa un standard, standard cu care pot sa obti "n" wati si atat tot. Daca tu ai impresia ca orice firma face totul dupa ureche inseamna ca esti un copil pus pe facut farse.

_________________
Cel mai bun forum de electronica - Viziteaza-l si tu.
www.forumelectro.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdiRCF



Data înscrierii: 11/Noi/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Noi 11, 2007 10:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

esti un lingau si vei fi un lingau 4 ever. putin ma intereseaza de lucrarile tale. Daca te mai prind pe elforum cu o aberatie si daca mai pomenesti cuvintele VA si donpetru ai direct ban... dar direct Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_0106
Priceput


Data înscrierii: 11/Sep/2006
Mesaje: 553
Locație: Iashington

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 6:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

releu a scris:
Tu crezi ca magneti care se folosesc la difuzoare nu sunt facuti si ei dupa un standard, standard cu care pot sa obti "n" wati si atat tot.

si de cand ma rog tie puterea este legata de watt-ii difuzorului ?
adica eu daca am un difuzor cu bobina de 4" si magnet din Neodymium (ale carui dimensiuni sunt asa mici incat tot magnetul este bagat in interiorul bobinei ) vrei sa zici ca el nu rezista la 600 W ? la fel cu un difuzor tot cu aceeasi bobina de 4" care are magnet din ferita de niste dimensiuni impunatoare ?
* tinand cont ca ambele sisteme magnetice au acelasi BL (sau cel putin apropiat)
iti zic eu ca puterea mai mare o are difuzorul cu magnet din Neodymium - de ce ? simplu - pt ca atat timp cat bobina nu este inconjurata de componentele sistemului magentic - are parte de o racire mult mai buna
deci magnetul in sine nu are nici un rol in "aproximarea" puterii la care rezista difuzorul
a ... ca iti dai seama ochiometric de dimensiunile bobinei cand vezi dimensiunile mangetului - asta e alta problema

vrei sa incepem sa o dam in notiuni tehnice - si anume in magnetism si alte kkturi de genu` asta ? vezi ca am un teanc de cursuri pe tema asta si ne batem ca chiorii aici - fara ca multi utilizatori sa inteleaga prea multe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
otzy
Audiofil


Data înscrierii: 14/Feb/2007
Mesaje: 1666
Locație: timisoara

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 9:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

people va multumesc pt sfaturi dar vad k e deja obisnuinta sa transformam orice cerere de ajutor intr-un conflict direct Rolling Eyes
difuzorul nu e al meu, e al unui prieten ( de cand am postat prima data a priit o cutie de 70 de litrii )
Eu ma mandresc in camera cu un c18 600LF in bass reflex. Astept sa vina amplifu si crossoveru si dupaia o sa vina si mediile probabil c15 400 mb.
asta ca sa lamuresc pe toata lumea Smile)
va multumesc pentru ajutor

_________________
fac sport extrem cu dacia...cu ochii inchisi o calc, imi place senzatia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere de interior Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community