Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet
Be loud! Din pasiune pentru sunet
Locul de intalnire al pasionatilor de HiFi, oriunde, oricand!
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Subwoofer MTX sau JL Audio? (Help)

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere

Autor Mesaj
dieselstorm
Pasionat

Data înscrierii: 22/Dec/2017
Locație: Ialomita

MesajTrimis: Dum Sep 01, 2019 1:31 pm    Titlul subiectului: Subwoofer MTX sau JL Audio? (Help) Răspunde cu citat (quote)

Salut forum! Am avut la 'test' un Alpine SBE-1244BR și nu prea m-a dat pe spate (amp-ul e un InPhase - https://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/In-Phase/IPA1001/ ). După mai multe căutări și cereri de păreri, m-am orientat către altceva, și anume următoarele subwoofere:

https://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/MTX/Terminator/TR12AV/

Și:

https://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JL-Audio/CS110-WXv2/

Ambele cred că au și plusuri și minusuri. Seria Terminator de la MTX am înțeles că e destul de potentă, dar modelul ales de mine suportă doar 200 w rms, în timp ce JL-ul ala e doar de 10", dar are tehnologie BassWedge. Player-ul e un Alpine CDE-173BT. E destul de deștept. Componentele de pe față sunt Focal RSE-165, iar cablurile sunt de la Hollywood, de 21mm.

Ce mă sfătuiți să aleg? Muzica pe care o ascult este în general electronică (dubstep, house, techno, etc) dar și hip hop, rap și restul. Inițial voiam ceva bass-reflex, pentru că mașina e berlină (VW Bora) iar amp-ul nu e foarte puternic, dar mi se pare că JL e firmă mai profi decât MTX.

Aveți vreo părere legată de cele două? V-au trecut prin mână? Care s-ar preta mai bine? Menționez că doresc să completez sunetul cu joase de calitate, nu doar bubuiala fără noimă, Smile .

Mulțumesc anticipat!

VanIIa
Audiofil

Data înscrierii: 25/Oct/2014
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Dum Sep 01, 2019 5:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am eu ceva bun la vanzare daca te intereseaza, net superior fata de ce cauti tu. Pacat ca nu-l poti auzi live, in auditie nu m-ai crede ca are doar 250w.

https://www.olx.ro/oferta/subwoofer-alpine-12-incinta-profesionala-IDcGBUc.html

dieselstorm
Pasionat

MesajTrimis: Mar Sep 03, 2019 3:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Arată bine ce ai tu acolo, mulțumesc de ofertă, dar cam sare de bugetul meu cu 150 de lei. Plus că nu prea vreau ceva mare. Încă am mare nevoie de spațiul din portbagaj.

Cele două subwoofere pe care am pus ochii le pot lua mult mai ieftin de la cineva, noi. De aia am întrebat de ele, că nu am găsit review-uri sau ceva păreri despre ele în special, decât despre brand în sine, lucru care nu prea mă ajută Smile)

VanIIa
Audiofil

MesajTrimis: Mie Sep 04, 2019 9:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De ce nu le probezi și vezi care te aranjează?

Mie unul ambele mi se par slabe dar strict între cele 2 as merge pe JL.

dieselstorm
Pasionat

MesajTrimis: Sâm Sep 21, 2019 8:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din păcate nu le-au avut pe stoc și m-am rezumat la un Alpine Type-G de 12 inch. Deocamdată lovește ceva mai tare decât Type-E-ul ăla. Aștept poate găsesc pe stoc vreun JL.

Mersi de răspunsuri!

VanIIa
Audiofil

MesajTrimis: Dum Sep 22, 2019 11:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Type G ti-am recomandat si eu, dar intr-o incinta in care suna de 3 ori mai bine si mai tare.
mircea_ioan_25
Priceput

Data înscrierii: 21/Mai/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 26, 2020 3:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

problema ta nu este difuzorul... poti sa iei mama subului... amplifu e problema.. e slab... in cazul tau daca nu vrei sa schimbi amolificatorul iti sugerez sa schimbi incinta.. sa ii faci difizorului o incinta mai performanta, mai eficienta.
Locul 2 4T-CNCA maxi5000:145,3db@47hz
Incinte custom-YM:heartless69_666
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Be loud! Din pasiune pentru sunet -> Subwoofere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum